Türk dönerine AB´den müjdeli haber!

Döner; Türkiye’nin en sevilen sokak lezzetlerinin başında geliyor. Dürüm döner, sandviç ya da ekmek arası döner, vazgeçilmez nefis bir lezzet.  Döner, içyağ ve baharatlarla terbiyelenmiş, hafif dövülmüş et parçalarının, bir şişin üzerine geçirilerek, dik bir şekilde asıldıkları odun ateşi karşısında pişirilen bir kebap türüdür. Dört bir yanımızda birbirinden güzel dönerler yapan mekanlar mevcut.  Döner, dünyanın neresine gidilirse gidilsin bulmanın mümkün olduğu ve belki de dünyanın en tanınmış yemeklerinden.

Türkiye’nin Avrupa Komisyonu’nda tescil edilen ilk geleneksel ürünü ´döner´ oldu.

İLK KEZ BİR ÜRÜN TESCİL EDİLDİ!

Uluslararası Döner Federasyonu (UDOFED), Türk dönerinin "Geleneksel Ürün Adı" tescili için Avrupa Birliği (AB) Komisyonuna başvuru yapmıştı. Avrupa Komisyonu, Türkiye’den ilk kez geleneksel bir ürünü, Türk dönerini tescil etti. Tescil kararı, Avrupa Birliği’nin 24 Nisan 2024 tarihli Resmî Gazetesi’nde yayınlandı.

Karara 3 aylık askı süresinde itiraz olmazsa tescil kesinleşecek.

Avrupa Komisyonu’nda 1998 yılından bugüne tescili yapılmış 66, ilan edilen 3 ve başvurusu yapılmış 12 ürün olmak 81 geleneksel ürün, Avrupa Birliği Komisyonu Tarım Kırsal kalkınma Genel Müdürlüğü kayıtlarında yer alıyor.

Kaynak https://www.yasemin.com/yemek/haber/3008507-turk-donerine-abden-mujdeli-haber
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

  • Reis Döner 60. Şubesini Büyükada İlçesinde Açtı
    Reis Döner ailesine yeni katılan Büyükada Şubesi büyük bir coşku ile açıldı. 60. Şubesini İstanbul ili Büyükada ilçesinde açan markamıza ait bilgiler Şubeler sayfasında yer almaktadır.
  • Tabelanız Bizden Katılım Sizden
    Tabela değişimi ile Reis Döner ailesine katılmak ister misiniz? Mevcut işletmenin tabela ve görsellerini ücretsiz REİS DÖNER olarak değiştiriyoruz.
  • Döner Koruma Altında
    Reis Döner´in sahibi Mehmet Mercan, Türk dönerine sahip çıkarak dönercileri bir çatı altında topladı.
Instagram