Onursal Başkan

13 Temmuz 1975 Rize Güneysu´da doğdu. Sanayici bir aileden geliyor. Denizcilik yapan ve Çay işleme tesisi olan ailenin bir üyesi olarak 2005 -2010 yılları arasında inşaat tahaüt işleri yaptı . Daha sonra İstanbul´da Reis Döneri kurdu. Kısa sürede 50 şubeye 2200 m2 üretim tesisine 520 çalışana ulaşan firma Türk Dönerini en iyi şekilde temsil etmek için gayret göstermektedir. 2019 yılında Döner sektöründeki dağınıklığı önlemek amacı ile sektör içinde faaliyet gösteren arkadaşları ile Döner Üreticileri Derneğini kurdu. Akabinde sektörde faaliyet yürüten dernekler ile Uluslararası Döner Federasyonu Udofed´i kurdu. Kurucusu olduğu federasyonun genel başkanlığına getirildi. Halen bu görevi yürütmektedir. Mehmet Mercan dönerin sadece yemek olmadığının farkında bir gönül insanıdır.

2019 yılı Aralık ayında Üniversiteler ile işbirliği içinde Tarım ve Sağlık bakanlığı katılımları ile Çalıştay düzenlemiş, sektörün problemleri tespit edilmiştir. Udofed olarak kısa sürede Tarım Bakanlığı, ilgili bakanlıklar ve ilgili kurumlarla ile verimli çalışmalar yürütmüştür. Döner sektörünü eğitimden geçirme ve sertifikalandırma çalışmalarını Çalışma Bakanlığı ve MYK ile birlikte yürütmektedir. Federasyon bir yandan yapılanma sürecini tamamlarken faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir. Kültür Turizm Bakanlığı ile Döneri somut olmayan kültür mirası listesine aldırmış ve Türkiye adına kayıt etmiştir. Türk Patent kurumu aracılığı ile Döneri Türkiye adına patentlemiştir.

Mehmet Mercan Dönerin kültürel miras olması için kurulan komisyonda başkanlık yapmıştır.

Bağlı dernekleri ile birlikte çalışmalarını sürdüren, udofed´de Döner sektörünü bilinçlendirme ve ülkemize yeni bir ihraç kalemi oluşturma çalışmalarını yürütüyor. Müsiad Genel Merkez Üyesi, Tarım Gıda Ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkan Yardımcısı Görüvini Yürütmektedir. Ayrıca; Tarım Gıda Ve Orman Bakanlığı Bünyesin de olan et ve et ürünleri komisyonunda komisyon Üyesidir. Sektörün bilinçlenmesi için aylık Dönerhaber gazetesini çıkarmaya devam etmektedir. Mehmet mercan evli ve bir oğlan bir kız iki evlat babasıdır.
 

Instagram