Dönerin Değişmeyen Lezzet Temsilcileri Olarak

Mehmet Mercan Kimdir?

13 Temmuz 1975 yılında Rize Güneysu’da doğdum. Türkiye’nin yıldızı olan bir şehrin içinde, doğanın suyundan, içindeki topraktan ilham alan ve İstanbul’da çalışan bir firmanın sahibi ve dernek başkanıyım. Yeşilliği bol olan bir bölgedeki işçi bir babanın oğluyum. Doğa ile mücadele veren, hayaller kuran, azimli insanların içinde büyüyen bir ilçeden geliyorum. Evliyim, 2 çocuk babasıyım. 46 farklı mağazam ve 470 çalışınım var.
 

Reis Döner markası ile hizmet veren bir kuruluşun yöneticisi konumundayım. Ümraniye’de babamın yanında yetişerek ticaretin en ince ayrıntısını öğrenmeyi başardım. Bizim zamanımızda çalışma konusunda imkan çok azdı. Benim de eğitim imkanım olmadı. Babam da bizi gurbete göndermek istemediği için okuyamadım. Fakat bu bizim için eksiklik değil. Ben eğitim sürecimi çalışmış olduğum her gün tamamlıyorum. Çünkü her gün benim için bir okul, her müşteri benim için bir öğretmen oldu. Her gün denetimdeyim ve sürekli olarak da bu alanda ders çalışıyorum. Şimdi okuyan gençlere de tavsiyem şudur ki, okulun keyfini çıkarsınlar. Çok çalışırlarsa iyi yerlere gelebilirler.Döner Besleyici Bir Gıdadır
 

Bunları Biliyor Muydunuz?

Döner, sağlıklı ve kalbin dostu olan, lezzetli, sağlıklı ve mutlu müşteri anlamına gelen bir gıdadır. İşte bu yüzden de uluslararası federasyonun amacı bilinçli ve sürdürülebilir döner üretim standartlarını geliştirmektir. Küresel çevre uzmanlarıyla bir araya gelen bir diyaloğun da parçasıdır. Böyle bir oluşum hem döner lezzetinde hem de çevremizde daha iyi sonuçlar verebilir.
 

Döner Nedir?

Döner, Türklerin lezzetidir. Misafirperverliğin de değeri olarak bilinir. Misafirler için de en kıymetli ikramlar arasında yer alır. Bizler ne de olsa sofraları şenlendiren bir milletin torunlarıyız. Dünya’da da bu yüzden en çok konuşulan lezzet döner olmuştu.

Bunun yanı sıra sağlık açısından da son derece faydalıdır. Çünkü kırmızı et kalbin dostudur. 15 günde bir kez kırmızı etin vücuda alınması gerekir. Bu lezzeti korumak da bizim başlıca görevimizdir.
 

Döner alanında çalışan dernekleriniz Kimlerdir.?

Döner Üretici Derneği, Döner Girişimci Derneği, Döner Geliştirme Derneği, Döner Ustaları Derneği, Döner Tedarikçileri Derneği hizmet veren derneklerimizdendir.
 

Döner Akademisi projenizden bahseder misiniz?

Burada usta yetiştireceğiz. Ustalara da sertifika vereceğiz. Böylece hizmet edecek personellere eğitim vererek, sektöre hazırlık yapmalarını sağlayacağız. Aynı zamanda işlerini sevmeleri için de çabalayacağız.
 

Federasyon kimler tarafından kurulmuş?

Reis Döner, Bereket Döner, Lider Döner vb gibi alanında başarılı ve hem Türkiye hem de Dünya markası firmalar tarafından kurulan bir dernektir. Aynı zamanda döner işimizi ve mesleğimizi de korumak, kendi lezzetimizi tüm dünyaya sevdirmek ve yaymak adına varlığını sürdürür. Burada önemli olan kaliteyi korumak, sektörümüz içerisinde sürekli olarak insan yetiştirmek ve bu işi yapanlara işini sevdirmek amaçlanmaktadır.
 

Bu dernek ve uluslararası federasyonun amacı nedir?

Dünyanın en sevilen lezzetlerinden biri olan döneri, tüm dünyaya yaymak, sahip çıkmak, korumak ve kullanmak için bu dernek çatısı altında hizmet veriyoruz.
 


 

Ne yapmak istiyorsunuz?

Dernek olarak ve yönetim olarak hedefimiz insan yetiştirmek. Bunun için de döner ustası eğitmek istiyoruz. Milli Eğitim ile iş birliği içinde çalışarak, diplomalı döner ustası yetiştirmeyi amaç ediniyoruz. Ve mesleğimize kadınları da katmak istiyoruz. Bununla da kalmayıp, garson yetiştirmek istiyoruz. Müşteri ile iletişim kurma konusunda köprü kuracak ve müşteriyi kucaklayacak, insan ilişkileri alanında istekli ve sevecen, Halkla İlişkiler Müdürü olabilecek kişiler de yetiştirmek istiyoruz. Bu süreçte tamamen yeni nesle özel bir çalışma yaparak, onları her türlü mevki ve statüye hazırlayacağız. Bu sayede döner hizmeti, zevkle ve aşkla çalışılan bir hizmet alanı olacak. Amacımız da bu alanda 100 ülkeye yayılmak ve hijyene de önem verecek insanlar tanımak istiyoruz.
 

Güven nedir?

Güven çekirge gibidir; kaçınca bir daha geri gelmez. Dedelerimiz yıllarca güven çatısı etrafında çalışmışlar, çünkü onların zamanında senet çok kullanılmış. Biz de böyle bir milletin çocukları olduğumuz için, güvene çok önem veriyoruz. İnancığımız gereği, güveni ilk olarak kendimize ve sonrasında da çevremize hissettirmek zorundayız.
 

Doğruluk nedir?

Bizim inancımız gereği, doğru olmak ve doğru yolda yürümek çok önemli. Bu anlamda ticaretin de doğru bir şekilde yapılması gerekiyor. Doğru iş, doğru gider, çünkü kökü sağlamdır. O yüzden doğru yoldan vazgeçmemek çok önemlidir.
 

Yalan nedir?

Temeli sağlam olmayan, kökü olmayan bir şeydir.
 

Sevgi nedir?

Sevgi kötülüğü yok eder, iyilikleri yayar, katı kalpleri yumuşatır. Sevgi karşılıklıdır ve iki tarafa da kazandırır; sevgiyi veren mutlu olur, sevilen şefkat duyar. Bizim ustalarımız insanı sever, insanı yetiştirmeyi de sever. O yüzden işini seven, insanı seven nesiller yetiştirmek de son derece önem taşımaktadır.
 

Müşteri nedir?

Müşteri bizim veli nimetimizdir. Bazı yerlerde kral, bazı yerlerde bebek gibi karşılanır. Biz de kursumuzda müşterinin öneminden bahsedecek ve müşteriyi anlatarak mezun edeceğiz.
 

Döner Patronları Nasıl Bir Yol İzlemeli?
 

Dinleyin;

Çalışanlarınızı dinleyin düşüncesini fikrini size söylesin. Onu anlayın onu duygusunu içini size dökmesine izin veriniz.
 

Çalışanlarını Taktir etmek;

Çalışanlarınızı taktir edin. Onları sevindirin onları okşayın, onlara sevginizi, ilginizi taktirinizi veriniz.
 

Net hedef koyun;

Çalışmayan insanlar bazı zaman sizleri anlayamazlar. Çalışanlar net ve kolay anlaşılır. Objektif olun.
 

Şeffaflık eksikliği;

Olup biteni ofis boyunda öğreniyoruz derler.
 

Siz siz olun, çalışanlarınızla şeffaflık içinde olun. Eksik bilgi vermeyin. Eksiklik yaratmayın. Çünkü eksiklik, size zarar verir. Buna dikkat edin.

Yöneticiler yukarıdaki maddelere dikkat ederseniz, çalışmalarınızla iyi ilişki kurarsınız.
 

Bilgili insan nasıl olur?

Bilgi ve kültürü sevenler içinde konuşmak harikalar yaratır ve duyguları kabartır. Büyük keyif alırsınız ve bilgi çıtanız yükselir. Duygunu ve bilgini dökmekten, içini boşaltmadan korkmamanız gerekir. Müşterilerin her biri öğretmendir, burada herkesten bir şey öğrenme şansınız bulunur.

Boş insanlar nasıl olur?

Bu insanların içinde konuşmak çok zor. Arkadan konuşurlar, geveze derler. Çok konuşuyor derler.Arkandan laf üretirler. Etrafına yayamayan zevk alırlar. Çünkü kendisine uygun insanları etkiler. Burada çok çok dikkat edeceksin kendi elinle ayağına silah sıkmayacaksın
 

Kötü insan nasıl olur?

Kötü yılan kötü dosttan iyidir. Kötü yılan insanın canını alır. Fakat kötü dost insanı ateşe atar yakar, yandırır. İnsanın konuşmasını bile kötü arkadaşlarından huy kapar.
 

Susan insanlar nasıl olur?

Bilgili ve inançlı insanların dudağında kilit, gönüllerinde sırlar vardır.
 

Kitaplar, şehrin aydınlığıdır.
 

Şehrin kültürü, temizliği, iletişimi, paylaşımı için bilinçli olmak gerekir, aydın olunması gerekir. Empati kurmak gerekir. Okuyan bir şehrin etrafı da insanları da güzel olur. Bilgili insanların arasında yaşamak, bilgili insanların etkili kullandığı cümleler, sizi de daha etkili cümle kurmaya zorlar. Onun için kitap şehrini aydınlatan, sıcak tutan bir köprüdür. Kitap şehre ruh veriyor, can veriyor. Kalite kazandırıyor, mutluluk yaşatıyor.
 

Empati Nedir?

Kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyabilme becerisidir. Karşıdaki kişinin duygu davranış ve düşüncelerini anlayabilme yeteneğidir.
Karşıdaki kişiyle duygu ortaklığı kurabilmektir.
 

Anın Kıymetini Bilin

İnsanlarla öyle geçinin ki düşmanlarınız bile ölümünüze ağlasın. Saniyenin, dakikanın, saatin ve gününün kıymetini bilerek yaşayın. İnsanların yüreğindeki kanalda sevgiyle yol alın ki dost kazanabilin.
 

Kendi Düşüncenizi Başkalarına Zorla Dayatmayın

Evinizde ya da işyerinizde olsun düşünce ve fikirlerinizi karşınızdakilere zorla veya bir şeylerden korkutarak dayatmayın. Fikirlerinizi medenice masaya koymayı, insanlarla fikir alışverişinde bulunmayı bilin.
 

Cahil Arkadaş Pimi Çekilmiş Bombadan Farksızdır

Cahil arkadaş pimi çekilmiş bir bomba gibidir. Cahilde incelik yoktur. Cahilde lütuf yoktur. Cahilde hayvani arzu ve istekler çoktur. Cahille asla tartışma, susmak senin için daha hayırlıdır.
 

Cömert Kişi

Yoksul kişi cömertliğin aynasıdır. Cömert kişi kırıcı söz söylemez. Cömert kişi fakirleri korur. Cömert kişi kurdu, kuşu düşünür. Cömert kişide merhamet ve sevgi vardır.
 

Günün Kıymetini Bilmek

İnsanlarla öyle geçinin ki düşmanlarınız bile ölümüne ağlasın. Saniyenin, dakikanın, saatlerin ve günün kıymetini bilerek yaşa. İnsanların yüreğindeki kanalda sevgiyle yol al ki dost kazanasın.
 

Dost Edinmenin Yolu

Dostlarınızı sıkça ziyaret edin. Dosta giden yollar zamanla diken ve çalılarla kaplanır. Bu yolları tatlı dille, güler yüzle, nezaketle, ilgi ve alaka göstererek açın. Böylece onun kalbine giden geniş bir yol elde etmiş olacaksın. Böyle yaparsan onun dost listesinde her zaman yerin olur.
 

Küsmek

Bir mümin bir başka bir müminle ancak 3 gün küs kalabilir. Küsmek çocuk işidir. Akıllı, olgun insanlar küsmez. Fikirler ayrı, farklı olabilir. Kabullenmeyebilirsin, kızabilirsin hatta tartışabilirsin. İnanın zaten bu durum zaman içinde geçer gider, unutulur akılda bile kalmaz.
 

Gönül Dili Önemli

Ağızdan çıkan kelimeler nereden geldiği önemlidir, kelimeler keskin, kırıcı olabilir. O kelimelerin ifade ettiği mana geldiği yere göre değişir. Kelimeler gönül telinden geliyorsa tesiri de algılaması da farklı olur. Gönülden çıkan gönüle ulaşır unutmayın.
 

Usta Olmak

Öğrenci hocasıyla cebelleşir, asker komutanıyla cebelleşir ama saygıdan ve görevden dolayı itaat eder ve işini severek yapmaya devam eder. Ama her ne olursa olsun ustadan ustalığını öğrenmesini bilmek gerek.
 

Kibirli İnsanlar

Bu insanlar kendisini akıllı, gönlü güzel gösterir. Güzel giyinir, sofrası geniş ve zengin olur. Övgü dolu cümleler kurar ama yine de gizli bir kibri olur. Böyle insanlardan uzak durun.
Dernek bilgisi için 0216 4433030

Yazı-Fotraflar
Ayson Karabağ
bakırköydenhaber Gazetesi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Instagram