Döner Koruma Altında

Reis Döner’in sahibi Mehmet Mercan, yirmi yıl önce Rize’den gelerek dünya şehri İstanbul’da açtığı işletmelerle, turistlere Türk dönerini tattırdı. Zaman içerisinde Türk dönerinin yapısını ve içeriğini değiştirerek daha çok kar amacı güden firmaların ortaya çıkması üzerine, Mehmet Mercan bu duruma sessiz kalmayarak harekete geçip, Uluslararası Döner Fedarasyonu’nu kurdu.
Uluslararası Döner Fedarasyonu Başkanı Mehmet Mercan, ilk olarak Türk döneri üreticilerini bir araya getirerek, sağlıksız şekilde üretilen döner firmalarına savaş açtı. Ardından üyelerinin sürekli bilgilendirilmesi konusunda ‘Döner Haber’ isimli gazete çıkararak, döner üreticilerine, bilgi kirliliğinden arındırılmış en doğru bilgilere ulaşmasını sağladı.  Ardından tüm kamuoyuna yaptığı açıklamalarla, ucuz döner adı altında, kavram yağı yedirildiğini ortaya çıkararak vatandaşlara uyarıda bulunmuştu.          

Kurulduğu günden itibaren Döner severlerin daha güvenli döner tüketmeleri için gayret gösteren Uluslararası Döner Federasyonu Döner adına önemli adımlar atmaya devam ediyor. Federasyon Başkanı Mehmet Mercan yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Küresel düzeydeki Covid-19 salgını  insanoğluna, dünyadaki hiçbir teknolojik ürünün gıdanın yerini tutamayacağını bir kez daha göstermiştir. Salgın ile birlikte toplumlarda açlık endişesinden kaynaklı gıda güvencesi de sorgulanmaya başlanmıştır. Salgından aylar öncesinde federasyon olarak gıda güvenliği ve sağlıklı Döner konusunda projelerimizi hazırladık bakanlığımızı ile koordineli olarak çalışmalarımızı yaptık. Döner’de yeni döneme merhaba diyeceğimiz çalışmalarımızdan birisi olan “Geleneksel Ürün Tescili” başvurumuzu gerçekleştirdik” dedi.   

DÖNER ARTIK KORUMA ALTINDA

Türk dönerinin koruma altına alındığını belirten Mercan, “ Ülkemiz geleneksel ürünler, yöresel ürünler açısından oldukça zengin potansiyele sahiptir. Bu ürün potansiyeli ile hem kendimize yeteriz hem de gelecek kuşakların kendine yeterliliğine şimdiden katkıda bulunmuş oluruz.  Özümüze geri dönmek, yöresel ve geleneksel ürünlerimize her zamankinden daha fazla sahip çıkmak kaçınılmaz olmuştur. Kendi kendine güvenli yeterliliğin anahtarı olan bu eşsiz ürünlerimizden biride elbette ki dönerdir. UDOFED olarak, uzun çalışmalarımızın ardından “Geleneksel Ürün” olarak DÖNER’in başvurusunu 13.05.2020 tarih itibariyle G2020/014 numarası ile Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapmış bulunmaktayız.  Geleneksel Ürünümüz dönerin bu önemli çalışmasında etkin ve yetkin kişilerden oluşturduğumuz Bilim Kurulumuz ile birlikte çalışmalarımıza daha da hız vereceğiz” diye konuştu.

Et ve et ürünlerinden yapılan ilk başvurunun ‘Döner’ olduğunu açıklayan, UDOFED, coğrafi işaret danışmanı Özener Patent Yön. Krl. Bşk. Huriye ÖZENER, “Döner, et ve et ürünlerinden yapılan ilk başvurudur. 10 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında geleneksel ürün adlarını yerini almıştır. Bu süreçten sonra ilk tescil edilen Çakallı Menemeni olmuştur. Geleneksel ürünlerimizin unutulmaması adına yapılan bu başvurunun Ülkemiz adına gelecek nesiller adına büyük önem taşımaktadır” dedi.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

  • Reis Döner Yerel Basında
    Reis Döner´den Yerel Basında Övgü İle Söz Edildi.
  • Rize Şubemiz Açıldı
    Reis Döner´in yeni şubesi Rize´de faaliyete girdi. Açılışa büyük bir ilgi vardı. 40. Şube Rize´de açıldı.
  • Reis Döner Şubelerini Arttırıyor
    Reis Döner 38´inci şubesini Kurtköy´de açtı. Markanın yönetim kurulu başkanı Mehmet Mercan, enflasyonla mücadele kapsamında başlatılan yüzde 10 indirim kampanyasına ek yüzde 10 ekleyerek fiyatlarda yüzde 20 aşağıya çektiklerini açıkladı.
Instagram